Chóry i historia sztuki – tym się zajmuję całym sercem.
Uwielbiam burze mózgów i kreowanie nowych projektów artystycznych. Moja przygoda ze światem muzyki chóralnej trwa już 25 lat – od pierwszych sukcesów w chórze szkolnym do dziś wzięłam udział w realizacji setek przedsięwzięć artystycznych, przede wszystkim jako wykonawca, z czasem częściowo jako ich inicjatorka i organizatorka.
Dziś mogę pochwalić się wszechstronnym wykształceniem i doświadczeniem w obszarze kultury: jestem dyrygentką chóralną (dyplom z wynikiem celującym – 2011, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, klasa prof. Bogdana Goli) i historyczką sztuki (Uniwersytet Warszawski – 2014), studiowałam też muzykę kościelną i muzykę dawną (UMFC). Intensywne lata studiów artystycznych zaowocowały licznymi, prestiżowymi stypendiami, których zostałam laureatką, m.in. dwukrotnie Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendia programu Socrates-Erasmus (Perugia, Rzym), stypendium Fondazione Ugo e Olga Levi, Dongsan Research Foundation, stypendium Wydziału „Artes Liberales” UW. Obecnie realizuję kształcenie w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW (nauki o sztuce). W 2022 ukończyłam Akademię Liderek Henryki Bochniarz. Jestem członkiem Stowarzyszenia Klub Akademii Liderek. Należę również do Stowarzyszenia TEKLA wzmacniającego głos kobiet w Kościele.
Jako chórzystka współtworzyłam koncerty i sesje nagraniowe następujących zespołów: Chór Laudate Dominum (2000-2006), Warszawski Chór Międzyuczelniany (2002-2006), Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (2006-2010), Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti (2007-2014), Chór Warszawskiej Opery Kameralnej (2009-2015).
Przez 5 lat pracowałam dla Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego (2010-2015), w którym jako dyrygentka przeprowadziłam m.in. sezon artystyczny w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia istnienia zespołu pt. „Sztuk puk – otwórz się na sztukę” – projektu integrującego publiczność z dysfunkcją wzroku i tą widzącą. Cykl jubileuszowych koncertów zrealizowałam w ważnych dla stolicy miejscach: Zamku Królewskim, Cerkwi katedralnej pw. św. Marii Magdaleny, Bazylice św. Krzyża, sali koncertowej UMFC oraz w kościele akademickim św. Anny w Warszawie. Koncerty w tym formacie były poprzedzone projektem „USŁYSZEĆ RZEŹBĘ” w Muzeum Narodowym w Warszawie (2013) oraz koncertami „Wsłuchani w obraz: VIR DOLORUM. Opowieść na chór, obój solo i głos” (projekt ten był dwukrotnie zaprezentowany w 2014). Wszystkie koncerty z audiodeskrypcją przybliżającą dzieła plastyczne powstały we współpracy z historyczką sztuki, Katarzyną Kucharską-Hornung.
Jestem inicjatorką i autorką koncepcji różnego rodzaju dużych, niezależnych projektów kompozytorsko-chóralnych:
– projektu katolicko-feministycznego pt. „Kobiety Kościoła” (2014), którego druga odsłona pt. „Listy kobiet do świata” (2016) została zrealizowana przy wsparciu finansowym Biura Kultury m. st. Warszawa
– „W świetle Taboru” (dwukrotnie w 2015) dla Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich
– „SORORES LAZARI” (projekt dwukrotnie wykonany w Warszawie w 2018) z udziałem chóru i instrumentalistów
– „mirabilia” (2023) z udziałem Chóru Dunque, Chóru UŚMIECH z Domu Kultury Śródmieście i instrumentalistów
Miałam ważny udział w powstaniu Zespołu wokalnego EMotivo (2016), z którym śpiewałam w Ukrainie, Rosji (przy wsparciu dawnego Centrum Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia), Włoszech i Szwajcarii oraz zrealizowałam m.in. projekt „Piosenki absolutnie prześliczne” (2019).
Od 2017 pracuję jako instruktorka głosowa na rzecz Chóru Akademickiego UW, mając swój udział w licznych sukcesach zespołu. Przez trzy kadencje pełniłam funkcję członka Zarządu Chóru (2017-2020). Moją pasją jest fotografowanie życia ChAUW w ramach przygotowań do występów, nagrań i wyjazdów. Czterokrotnie otrzymałam Nagrodę Indywidualną Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 2016-2018 wykładałam na UMFC historię sztuki dla osób studiujących na wszystkich wydziałach uczelni. Jako wykładowczyni byłam w latach 2019-2022 związana z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prowadziłam też zajęcia w macierzystym Instytucie Historii Sztuki UW (2021-2022).
W roku akademickim 2024/25 prowadzę autorski cykl zajęć Akademia Sztuki na zaproszenie Stowarzyszenia Klub Akademii Liderek przeznaczony dla osób, które ukończyły Akademię Przywództwa Henryki Bochniarz.
Lubię współtworzyć nowe pomysły artystyczne oraz prowadzić działania warsztatowe i edukacyjne dla grup w różnym wieku.
Jestem szczególnie skupiona na bogactwie możliwości i barw ludzkiego głosu. Tak w sztuce, jak i w życiu najbardziej oddana jestem poszukiwaniom ludzkiego potencjału, talentów i sposobów na ich wzmocnienie u innych i u siebie. Z chęcią przyjmuję zaproszenia do prowadzenia gościnnych wykładów i warsztatów.